Co je Behavio? Naše hodnoty, historie i plány
Kdo jsme, odkud jsme přišli a kam kráčíme. To jsme se pokusili shrnout pro všechny, kdo by nás rádi víc poznali.
A protože už je nám šest let, tak je tahle stránka docela dlouhá. Zajímá tě jen: kdo jsme, jak Behavio vzniklo, co už máme za sebou, na čem teď pracujeme, jaké jsou naše hodnoty a firemní rituály? Tak se stačí prokliknout na konkrétní část.
Kdo jsme
Jsme výzkumná a technologická firma, kterou zajímá podvědomé rozhodování.
Naše nástroje a výzkumy pomáhají firmám a institucím lépe pochopit různé skupiny lidí. Díky tomu značka vymyslí službu přesně na míru pro cílovou skupinu, zaměstnavatel dokáže účinně motivovat svoje lidi nebo zastrčený region zjistí, na co nalákat turisty. Nástroje i data samozřejmě prodáváme, chceme ale “vydělávat hezky”, tedy eticky. Pravidelně odmítáme zakázky od neetických byznysů a každoročně děláme několik projektů, které nám přijdou smysluplné, prostě jen tak z přesvědčení. Tomu zase říkáme “dobrověci”.
Věříme, že je užitečné do emočně rozbouřených debat vnášet fakta, abychom si navzájem lépe rozuměli. Spolupracujeme s novináři, neziskovkami i občanskými sdruženími. Naše poznatky a metody se ale snažíme šířit i vlastními silami, píšeme, přednášíme a snažíme se vysvětlovat, co nám síly stačí.
Aktuálně nás je přes 35 a pořád nabíráme. Nejvíc je ve firmě sociologů-výzkumníků, aktuálně 15. Druhé nejpočetnější oddělení jsou pak vývojáři.
Jak Behavio vzniklo
Základ firmy je ve třídě jednoho českobudějovického gymnázia. Tam se potkalo našich pět zakladatelů. Rozprchli se na vysoké školy, sbírali zkušenosti v různých oborech a v roce 2015 se zase setkali a společně založili Behavio. V partě šikovně kombinují znalosti: marketingu, sociologie, behaviorální ekonomie, statistiky, podnikání a IT vývoje. Detailněji máme celý příběh sepsaný tady. Tak jestli se chcete pobavit…
Co už máme za sebou
Za šest let existence jsme toho zvládli hodně. Například nezkrachovat. Taky se mnohokrát přestěhovat, doslova z garáže až do DOX+. A vypíchli bychom zejména následující:
Děláme dotazníky, které lidi rádi vyplňují
Chtěli jsme výzkumy dělat moderně, v souladu s nejnovějšími poznatky behaviorálních věd. Dávno se ví, že znuděný respondent = nepřesná data, proto se snažíme lidi ušetřit složitých formulací a otázek, na které nemůžou znát odpovědi. K tomu jsme potřebovali unikátní výzkumný panel, který ovšem neexistoval, tak jsme si ho museli sami vyvinout. Jmenuje se Trendaro a běžně v něm mezi dotazníky používáme gify a vtípky.
V panelu máme aktuálně přes 25 tisíc Čechů, kteří nám pravidelně za drobnou odměnu odpovídají na otázky a testují reklamy. To je asi náš největší úspěch.
Josef vytvořil jednoduchou hru pro Trendaristy, aby zvládli zhruba hodinku plánovaného výpadku systému bez úhony.
Předpověděli jsme výsledky voleb v roce 2017
Díky crowdfundingové kampani jsme vybrali peníze na velký volební výzkum, který nevyplivne jenom procenta zisku té které strany a nazdar. Realita je mnohem složitější, proto jsme lidem simulovali skutečné volby – dali jim vybrat z volebních lístků a zjistili tak, které lístky si nechají (ty strany zvažují) a které zahodí (nepřipadá v úvahu). Kompletní data jsme zveřejnili na stránce Mapa voličů.
Zlepšujeme firemní kulturu
Víme, že spokojení zaměstnanci jsou celkově šťastnější, víc toho ve firmě dokážou a míň chtějí zaměstnání měnit. Což je stav, který je dobrý pro všechny – zaměstnance i firmy. Proto jsme připravili HR dotazníky Minuta pro lepší práci, které umí odhalit, co v týmech skřípe. Aplikace posílá lidem krátké dotazníky a z jejich odpovědí se pak díky analytickým metodám sestaví celkový obraz spokojenosti zaměstnanců. To je vždycky první krok ke zlepšení.
Dáváme data veřejnosti
Za roky výzkumů v našem panelu jsme zjistili opravdu hodně o české populaci. Našli jsme způsob, jak tohle vědění vrátit zpátky lidem. Interaktivní online nástroj se jmenuje Atlas Čechů a používají ho novináři, markeťáci i zvědavci. Zkuste si ho taky, je zadarmo.
Pomáháme velkým hráčům, aby byli ještě větší
Máme za sebou stovky projektů pro firmy z nejrůznějších odvětví jako ŠKODA, Red Bull, McDonald’s, Heineken, Airbank, ČSOB, Decathlon. Pracovali jsme také pro Člověka v tísni, Úřad vlády, neziskové organizace: Porticus, Oživení, Youth Speak Up a další.
Rychle rosteme
Podle Deloitte jsme jedna z nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. A porosteme ještě víc! Investiční fond Presto Ventures do nás vložil důvěru a peníze, díky kterým se můžeme pustit do dalšího dobrodružství.
Na čem aktuálně pracujeme
Kolem 80 % televizních reklam nemá vůbec žádný efekt. Příčiny jsou už díky marketingovým vědcům jako Byron Sharp dobře známé, přesto se stále nedaří poznatky behaviorálních věd aplikovat a přípravu strategií a kampaní výrazně zlepšit. To chceme změnit!
Poslední roky jsme zdokonalovali metodu, jak kampaň od briefu po konečný střih dělat co nejlépe. Z této metody teď vytváříme softwarový nástroj (i marketéři potřebují svůj Productboard!) a co nejdříve ho chceme nabízet na největším trhu: v USA.
Naše hodnoty
Hodnoty nespadly z nebe vytesané na kamenných deskách. Na offsite pobytech se o nich pravidelně bavíme, ověřujeme, že to nejsou jenom prázdná slova, a případně je aktualizujeme. Tyhle tři jsou pro nás teď nejdůležitější:
Jdeme rychle k jádru věci
Smyslem naší práce je efektivně pomáhat jiným lidem pochopit a vyřešit nějaký problém. Děláme vědu, ale nejsme vědátoři. Máme přehled o aktuálním marketingovému bullshitu, ale nemluvíme jím. Nevytváříme stoslajdové prezentace, jen abychom ukázali, kolik jsme udělali práce.
Jsme rychlí a spolehliví v termínech, ale ne na úkor kvality. Spíš přemýšlíme, co by kde ještě šlo automatizovat nebo chytře vymyslet tak, aby se ušetřila práce a byl čas na to důležité. Uvnitř v Behaviu tomu říkáme “bouchačství”.
Nebereme se příliš vážně
Protože se bereme opravdu vážně. Nepotrpíme si na tituly, funkce, vykání nebo argumenty typu “vím to líp, protože jsem starší”. Naopak si potrpíme na to, aby i v práci byla pokud možno zábava.
Firma se rozrostla kolem pěti kamarádů, kteří se znají od dětství. A to, jak se k sobě chovají navzájem, je nakažlivé i pro ostatní. Většinou do téhle komunikace velmi snadno vplují i noví kolegové. Navíc si cíleně vybíráme takové lidi, kteří s námi souzní. Varování před humorem proto najdete v každém našem inzerátu.
Vtipkování je možné jen díky tomu, že si sebe navzájem ve skutečnosti velmi vážíme a usilujeme o to, aby se tu všichni cítili bezpečně. Doufáme, že v Behaviu vždy vydrží atmosféra, ve které je možné o čemkoli mluvit a na čemkoli se rozumně dohodnout.
Neděláme pro šmejdy
Máme v rukou mocné psychologické zbraně a nedáme je nikomu, kdo obchoduje s lidským neštěstím, neznalostí, strachem či nenávistí. Asi rok po založení Behavia jsme měli na několik měsíců nečekaný výpadek zakázek. Až na jednoho lukrativního zájemce: krátkodobé půjčky na hranici lichvy. Odmítli jsme, snížili si platy na úplné minimum a … žijeme. Od té doby jsme odmítli prodejce pochybných výživových doplňků, Marka Prchala a mnoho dalších.
Hranice šmejdství samozřejmě není úplně ostrá a ne všichni ji navíc vnímají stejně. Každý z nás se může kdykoliv ozvat, když mu nějaký (potenciální) klient přijde na hraně, či za ní. V rámci boardu si dohledáme potřebné informace a neprodleně se tím zabýváme.
Firemní rituály
Nejsme kovářova kobyla
Uvědomujeme si, že v práci trávíme třetinu života a tak všechny znalosti o tom, jak dělat firmu, aby byli lidé spokojení, aplikujeme i na sebe. Pravidelně si různá témata uvnitř firmy měříme – samozřejmě anonymně – a podle toho také jednáme. Například jsme zjistili, že některým zaměstnancům chybí informace o chodu firmy. Zavedli jsme proto úterní zprávičky, kde dvojice moderátorů vždycky shrne dění za poslední týden. A podobně je to se vším.
Vzděláváme se a je to perfectly splendid
Zájemcům platíme hodiny angličtiny s rodilým mluvčím. Máme firemní knihovničku s odbornými publikacemi, na požádání rádi doplníme příslušný titul. Není problém se domluvit na školení nebo konferenci. V úterky také zveme na rozhovor hosty, kteří mají profesně co říct.
Pártošky a výlety nám jdou
Rádi společně slavíme úspěchy. Pravidelně se potkáváme před Vánoci, děláme akce pro klienty, slavíme narozeniny, zapíjíme narození dětí…
Jednou za rok jezdíme na hackaton, polo-pracovní polo-volný offsite pobyt. Párkrát jsme byli i na horách nebo ve wellness resortu Svatá Kateřina. Jak zrovna covid dovolí.
“Plné bříško”
Hladoví kolegové jsou nepříjemní kolegové. I proto je každý den v kanceláři k dispozici snídaně, v šuplíku se vždycky najde nějaká ta sladkost ke kafi a na stole je mísa ovoce. V úterky míváme společné obědy na účet firmy. Občas někdo přinese, co upekl nebo jedlý suvenýr z dovolené. Hlady fakt netrpíme.